• Odwiedziło nas: 1171925

UCZENIE SIĘ PRZEZ SZTUKĘ

W II semestrze roku szkolnego 2013/2014 w okresie od 3 lutego do 17 czerwca będą realizowane w ramach zajęć pozalekcyjnych lekcje muzealne i warsztaty. Ich tematyka i zakres wykraczają poza podstawę programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej. Tematyka zajęć przedstawia się następująco:

Lekcja 1: Akademia Pana Kleksa. W lekcji wezmą udział 4 grupy. Poprzez zabawę dzieci zapoznają się  z fabułą bajki, będą wspólnie rysować, śpiewać, oglądać  fragmenty filmu oraz grać w kleksografię.

Lekcja 2: Zabytki - zbytki czyli zabawa  w historię . W lekcji wezmą udział 4 grupy. Dzieci zwiedzą pałac nieborowski. Ich uwaga zwrócona będzie na kluczowe obiekty w pałacu, które później zostaną wykorzystane podczas zabawy w kalambury.

Lekcja 3: Opowieść o drzewach. W lekcji wezmą udział 4 grupy . W trakcie spaceru dzieci będą poznawać gatunki drzew i ich charakterystykę. Usłyszą też związane z nimi historie i anegdoty.

Lekcja 4: Zielnik - rośliny zielne i egzotyczne.  W lekcji wezmą udział 4 grupy.  Dzieci zapoznają się z rodzimymi roślinami zielnymi a w nieborowskiej oranżerii, poznają rośliny egzotyczne nie występujące w naszych warunkach naturalnych. Będą miały również możliwość stworzenia własnego zielnika.

Lekcja 5: Co z tą majoliką? Tajniki nieborowskiej manufaktury . W lekcji weźmie udział  1 grupa. W pracowni majoliki nieborowskiej dzieci zapoznają się z procesem produkcyjnym tych wyrobów i prześledzą powstawanie motywów dekoracyjnych.

Lekcja 6: Gorączka złota. W lekcji wezmą udział  2 grupy. Dzieci usłyszą opowieść o technikach pozłotniczych i poznają je w praktyce, wykonując złocenia fragmentów obrazków na papierze lub drewnie. Poszukają również złota w komnatach pałacu nieborowskiego i dowiedzą się dlaczego było ono od wieków tak cenionym kruszcem.

Lekcja 7: Starodruk, drzeworyt, ekslibris, oprawa. W lekcji wezmą udział  4 grupy. Dzieci obejrzą starodruki i drzeworyty barwione naturalnie, ekslibrisy i różne oprawy. Najmłodsze będą miały okazję samodzielnie pokolorować drzeworyty.

Lekcja 8: Z wizytą u książąt Radziwiłłów . W lekcji wezmą udział  4 grupy. Dzieci będą miały okazję poznać, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach pałacu nieborowskiego.

Lekcja 9: Uroda portretu. W lekcji wezmą udział 4 grupy. Dzieci obejrzą najcenniejsze  i najciekawsze portrety w pałacu nieborowskim, dowiedzą się, kogo przedstawiają oraz w jaki sposób powstały. Poznają typy portretów i sami spróbują namalować portret.

Lekcja 10: Majątek ziemski - rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe . W lekcji weźmie udział  1 grupa. Dzieci dowiedzą się jak zorganizowana była praca w dobrach nieborowskich, co to jest folwark i pańszczyzna, kim był murgrabia, a kim oficjalista, jaką funkcję pełniła lodownia, a jaką powozownia.

Lekcja 11: Życie w starożytnym Rzymie na przykładzie zabytków Nieborowa i Arkadii. W lekcji wezmą udział 4 grupy. W trakcie spaceru po parku w Arkadii dzieci poznają ciekawe "antyczne" obiekty: Świątynię Diany, cyrk, łuk, akwedukt.

Lekcja 12: Warsztaty ceramiczne. W lekcji wezmą udział  3 grupy W trakcie wizyty w nieborowskiej pracowni ceramicznej dzieci usłyszą opowieść o założycielu manufaktury oraz zapoznają się  z tajnikami wyrobów ceramicznych. Następnie zajmą się wylepianiem formy. Potem nastąpi wypał czerepów w piecu ceramicznym.